Przedszkole eko w Sianowie
Żłobek Gminny "Skrzat" w Sianowie

ul. Słowackiego 3
76-004 Sianów

Tel/fax. (094) 318-52-94
przedszkole.sianow@wp.pl

Wtorek 21. Listopada 2017
Imieniny: Janusza, Marii i Reginy

Przedszkole gminne w Sianowie

Jak ubierać dziecko?

Jak powinno być ubrane małe dziecko
podczas jesiennego spaceru?

     Złota polska jesień sprzyja spacerom i harcom na świeżym powietrzu w ostatnim ciepłym słońcu przed zimą. Jesień jest jednak złudnym okresem pod kątem panującej za oknem zdradliwej aury. Dlatego najważniejsze jest odpowiednie ubranie dziecka na spacer.

  • Na cebulkę czy nie?

Pewnie wiesz, że ubiór „na cebulkę” jest proponowanym najlepszym ubraniem
dla dziecka nie tylko na jesienne spacery. „Na cebulkę” to kilka warstw cienkich ubrań, przy czym pierwsza przylegająca do ciała dziecka to koniecznie bawełniana koszulka. Kolejne warstwy ubioru jak najbardziej muszą być również wykonane
z naturalnych tkanin. Dzięki nim absorbowany jest pot z ciała dziecka, co zmniejsza ryzyko wyziębienia organizmu pod wpływem przewiania. Gdy maluch jest już na tyle mobilny, że sam chodzi i biega, ubiór „na cebulkę” przygotuj i weź ze sobą.
Nie zakładaj dziecku wszystkich warstw przed wyjściem z domu. Dziecko powinno wyjść na dwór w co najwyżej jednej warstwie więcej, niż ma na sobie w domu. Resztę cebulkowego ubioru wykorzystaj, gdy dziecko zgłosi, że jest mu chłodno lub sama
to zaobserwujesz. Lepiej jest bowiem założyć kolejne ubranie niż ściągać, gdy dziecko jest spocone.

  • Co jest lepsze?

     Jako rozsądny i odpowiedzialny rodzic musisz wiedzieć, że lepiej jest dziecko z lekka przechłodzić niż przegrzać. Dziecku rozgrzanemu i spoconemu łatwiej o infekcję. Rozebranie grozi wyziębieniem organizmu, co skutkuje zazwyczaj przeziębieniem. Zziębniętego malca ubiera się cieplej, podaje ciepłą herbatę z sokiem malinowym i z reguły nie ma ono powikłań, tym bardziej po jesiennych spacerach. W przypadku nagminnego przegrzewania dziecka, zmniejsza się jego naturalna odporność. Zwróćmy uwagę na hartowanie, którego zasada działania jest podobna do sytuacji, w której maluch trochę zmarznie na jesiennym spacerze.