Przedszkole eko w Sianowie
Żłobek Gminny "Skrzat" w Sianowie

ul. Słowackiego 3
76-004 Sianów

Tel/fax. (094) 318-52-94
przedszkole.sianow@wp.pl

Wtorek 21. Listopada 2017
Imieniny: Janusza, Marii i Reginy

Przedszkole gminne w Sianowie

Jesienne infekcje

Jesienne infekcje: katar

Katar utrudnia oddychanie, spanie oraz jedzenie. Nieleczony powoduje komplikacje, czasem nawet poważne. Nie lekceważ go.

To nieprawda, że katar zawsze trwa siedem dni, niezależnie czy się go leczy, czy nie.
Na pewno tak nie jest w przypadku niemowlęcia. Jego układ odpornościowy pracuje jeszcze bardzo słabo i dlatego błahy katarek może szybko skończyć się zapaleniem płuc, oskrzeli
czy ucha. Nie wpadaj jednak w panikę, jeśli maluszek pociąga noskiem, tylko postaraj się szybko i skutecznie mu pomóc.

Nawilżanie
Przede wszystkim zadbaj, by w pokoju, gdzie jest malec, nie było gorąco i sucho,
bo to utrudnia oddychanie. Temperatura nie powinna przekraczać 21°C. Jeśli jest wyższa, przykręć kaloryfery. Przyczyną kłopotów z oddychaniem często jest zbyt wysuszone powietrze. Takie będzie przez cały sezon grzewczy, dlatego warto na stałe powiesić
na grzejnikach nawilżacz i zadbać, by zawsze była w nim woda. Możesz też włączyć nawilżacz elektryczny, ale nie zamieniaj pokoju w saunę, gdyż zbyt duża wilgotność sprzyja namnażaniu się bakterii, wirusów, grzybów, a także uczulających roztoczy kurzu domowego. Często wietrz też pokój, oczywiście tak, by nie robić przeciągu. Najlepiej na czas wietrzenia zabierz malca do drugiego pokoju.

Picie
Zakatarzony maluszek nie musi jeść, za to powinien dużo pić. I to nawet więcej niż przed chorobą. To bardzo ważne, bo duża ilość napojów nie pozwoli na zagęszczenie wydzieliny
w nosku, co znacznie utrudniłoby jej pozbycie się. Dla niemowlęcia najlepsze napoje
to pokarm z piersi (lub mleko modyfikowane), woda (niskozmineralizowana, butelkowana), ziołowe oraz owocowe herbatki (malinowa, rumiankowa, z dzikiej róży, czarnego bzu – można je podawać już od siódmego miesiąca). Gdy smyk ma już 10 miesięcy i nie jest alergikiem, możesz mu je posłodzić miodem.

Układanie
Niemowlę nie potrafi wydmuchać nosa, dlatego trzeba mu pomóc pozbyć się wydzieliny. Przede wszystkim nie układaj go w łóżeczku płasko na pleckach, gdyż wtedy będzie
mu ona spływać do oskrzeli i płuc. Gdy malec nie śpi, połóż go na brzuszku (katar zacznie sam wyciekać). Będzie też bardzo zadowolony na twoich rękach. Na czas snu zaś układaj
go na boczku (raz jednym, raz drugim) lub na pleckach, ale wtedy podłóż coś pod przednie nogi łóżka (np. książki), by maluszek nie leżał płasko. Będzie mu łatwiej oddychać.

 

 

 

 

 

 

 

Jesienne infekcje: kaszel

Kaszel pomaga pozbyć się wydzieliny z oskrzeli. Nie wolno go zlekceważyć. Ale który syrop wybrać do jego leczenia? Wszystko zależy, jaki to kaszel. Naucz się go rozpoznawać.

Kiedy malec ma już nie tylko katar, ale też kaszel, niepokoisz się, że infekcja się rozszerza. Tak naprawdę jednak kaszel czasem nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie,
w ten sposób organizm próbuje pozbyć się nadmiaru wydzieliny, która dostała się do oskrzeli. Są jednak i takie sytuacje, gdy kaszel może być nawet niebezpieczny. Jak masz postępować? Wszystko zależy od rodzaju kaszlu.

Wilgotny
Inaczej jest nazywany mokrym. Pojawia się, gdy w dolnych drogach oddechowych gromadzi się wydzielina zapalna. Jest ona bardzo niekorzystna dla organizmu, gdyż stanowi świetną pożywkę dla bakterii. W takim momencie kaszel jest wręcz zbawienny, bo dziecku łatwiej pozbyć się wydzieliny. Bakterie tracą swoją pożywkę, przez co nie mogą się już namnażać. Wilgotnego kaszlu nie można hamować. Wręcz przeciwnie – trzeba pomóc dziecku wykrztusić wydzielinę.

Jak pomóc? Maluszek musi dużo pić (niskozmineralizowaną wodę, herbatki owocowe, soki). Na początku infekcji możesz podawać też dziecku ziołowe syropy, np. prawoślazowy, tymiankowy, z babki lancetowatej. Pomogą odkrztusić wydzielinę i złagodzą odruch kaszlu. Mają jednak tylko działanie wspomagające. Rano oraz w 15–30 minut po podaniu maluszkowi środka mukolitycznego oklepuj mu plecy (to też pomoże w pozbyciu się wydzieliny z dróg oddechowych). Ułóż dziecko na brzuszku, na swoich kolanach, tak by jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała. Potem dłonią złożoną w łódkę oklepuj plecy po obu stronach kręgosłupa, zawsze od dołu w kierunku barków (nie klep tylko
po nerkach ani po samym kręgosłupie!).

Ważne! W wyjątkowych przypadkach lekarz może zalecić środki hamujące wilgotny kaszel. Może to być np. wskazane, gdy dziecko jest wyraźnie osłabione, ma też gorączkę, dostało antybiotyk, mocno kaszle i nie może w nocy spać.

Suchy
Taki kaszel jest dużo bardziej męczący. I „bezproduktywny”, bo nie prowadzi do pozbycia się wydzieliny. Pojawia się zwykle na samym początku infekcji wirusowej, ale bardzo szybko (już po dniu lub dwóch) zmienia się w mokry. Może jednak też wystąpić po zakończeniu infekcji – u małych dzieci jest to wynik nadwrażliwości oskrzeli. A potem utrzymywać się jeszcze nawet przez kilka tygodni. Suchy kaszel towarzyszy często zapaleniu krtani oraz niektórym schorzeniom alergicznym, np. astmie, obturacyjnemu zapaleniu oskrzeli.
Alergiczny
Jego przyczyną nie jest infekcja dróg oddechowych, lecz alergia lub astma. Dziecko może mieć wręcz napady kaszlu. Zwykle są one spowodowane kontaktem z jakimś czynnikiem wywołującym uczulenie oraz zwężeniem dróg oddechowych.

Jak pomóc? Takiego kaszlu nie  wolno leczyć na własną rękę. Lekarz zwykle zaleca środki rozszerzające oskrzela oraz przeciwzapalne, często podawane w formie wziewnej.

„Szczękający”
Zwykle towarzyszy zapaleniu krtani. Może pojawić się wówczas także niebezpieczna dla dziecka duszność.

Jak pomóc? Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Gdy czekasz na jego przyjście, otwórz szeroko okno, by wpuścić zimne powietrze, lub wyjdź z malcem na balkon, żeby było mu łatwiej oddychać. Taki kaszel również trzeba hamować, ale leki musi zapisać pediatra.

„Pianie koguta”

Najczęściej jest spowodowany krztuścem (zdarza się nawet u dzieci, które były szczepione). Kaszel jest suchy, męczący, dziecko wręcz się zanosi, wdychając powietrze (przypomina
to właśnie pianie koguta).

Jak pomóc? Maluszek powinien dużo pić. Szybko skontaktuj się z lekarzem. Często konieczne jest podawanie antybiotyku oraz leków przeciwkaszlowych, zaleconych przez pediatrę. Ponieważ jednak antybiotyk nie zabija toksyn krztuśca (a one też podrażniają drogi oddechowe), kaszel może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.