Objawy cukrzycy u dzieci

Objawy cukrzycy u dzieci to częste wizyty w toalecie, chudnięcie i pragnienie

Zastanawiasz się jakie są objawy cukrzycy u dzieci? Najczęściej diagnozowaną u dzieci cukrzycą, jest cukrzyca typu 1. W cukrzycy typu 1 zazwyczaj wszystkie objawy choroby pojawiają się łącznie. Mimo to, jeżeli zobaczysz choć jeden z nich i nie będzie on typowym zachowaniem dla twojego dziecka, zwróć się do lekarza. Pomoże to w postawieniu właściwej diagnozy i rozpoczęciu właściwego leczenia. Przy nie leczonej  cukrzycy typu 1 może dojść do rozwinięcia się stanu zwanego kwasicą ketonową.

Cechy charakterystyczne cukrzycy u dzieci

Objawy cukrzycy typu 1 u dzieci narastają w szybkim tempie w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Dlatego tak ważna jest szybka wizyta u lekarza i postawienie właściwej diagnozy.  Symptomy pojawiają się wszystkie naraz, w ostrej formie. Cukrzyca typu 1 nie ma żadnego powiązania z otyłością, ani nadmiernym jedzeniem słodyczy, dzieci na nią chorujące
są zazwyczaj szczupłe i aktywne. Przeczytaj więcej o przyczynach cukrzycy typu 1.

W jakim wieku występują objawy cukrzycy u dzieci?

Dzieci do 1 roku życia rzadko chorują na cukrzycę typu 1. Ilość zachorowań wzrasta wraz wiekiem. Szczególnie dużo dzieci zapada na cukrzycę typu 1 między 4 a 6 rokiem życia,
a następnie między 10 a 14 rokiem życia. Ale pamiętajmy, że dziecko w każdym wieku może zachorować na cukrzycę. Szczyt zachorowań przepada na jesień i zimę, ale nie musi to być regułą.

Typowe objawy cukrzycy u dzieci

• Bardzo częste oddawanie moczu
  • Siusianie w nocy więcej niż jeden raz
  • Moczenie łóżka, szczególnie jeżeli wcześniej się to nie zdarzało
  • Mocz może być lepki lub słodki

Częste oddawanie moczu

Jednym ze sposobów, w jaki organizm próbuje sobie poradzić z cukrzycą, jest wydalanie nadmiaru glukozy wraz z moczem. U dzieci podejrzanie duża częstotliwość wizyt w toalecie jest jednym z najczęstszych symptomów choroby!

Uważnie obserwuj swoją pociechę, ponieważ może się zdarzyć, że dziecko wstydząc
się problemów z utrzymaniem moczu, będzie próbowało ukryć „dowody”. Może na przykład w tajemnicy przed tobą zaprać ubrania czy wysuszyć pościel.

Zwiększone pragnienie

Z powodu częstego oddawania moczu, czyli wydalania pitej litrami wody, dzieci mają znacznie zwiększone pragnienie. Nagle zaczynają pić jedną szklankę wody za drugą. Zatem twoją uwagę powinny zwrócić uwagę takie symptomy dziwnego pragnienia jak:

• Picie napojów innych niż zwykle, tzn. tych, które wcześniej nie były zbyt lubiane
  • Picie wody prosto z kranu
  • Picie w nocy, które najczęściej zdarza się tuż po skorzystaniu z toalety
  • Picie dwóch szklanek wody na raz

Zmęczenie

Insulina jest hormonem, który przenosi glukozę z krwi do komórek, aby mogła dostarczyć energii organizmowi. W przypadku rozwijającej się cukrzycy u dzieci, brak tej energii zaczyna powodować nietypowe zmęczenie. Dziecko, które wcześnie było aktywne
i rozbrykane, zaczyna się pokładać w środku dnia.

Typowe objawy cukrzycowego zmęczenia to:

• Senność w ciągu dnia
  • Wystąpienie zmęczenia w ciągu godziny lub dwóch od spożycia posiłku z większą ilością węglowodanów
  • Niechęć do dłuższego chodzenia
  • Nagłe pogorszenie wyników w sporcie, spadki energii podczas treningów

Utrata wagi

Gdy brak wystarczającej ilości insuliny, będącej paliwem dla komórek, przełączamy
się na produkcję innej formy energii, zwanej ketonami. Żeby je wyprodukować, organizm zaczyna rozbijać własną tkankę tłuszczową i mięśnie, a w rezultacie dziecko zaczyna tracić
na wadze. Czasami spadek masy ciała może wyglądać naprawdę dramatycznie. Łatwo zauważyć ten objaw, gdyż w okresie wzrostu dzieci systematycznie przybierają na wadze,
a przy cukrzycy nagle zaczyna się dziać coś zupełnie przeciwnego.

Wściekły głód lub brak apetytu

Niedobór insuliny powoduje, że organizm zaczyna walczyć o przetworzenie glukozy
na energię, przez co dzieci mogą odczuwać znacznie zwiększony apetyt, szczególnie
na słodycze. Głód może wydawać się wręcz absurdalny, a potrzeba jego zaspokojenia natychmiastowa. Jeżeli u dziecka rozwija się kwasica ketonowa, sytuacja wygląda odwrotnie: traci ono apetyt. W takim przypadku, jeżeli podejrzanej niechęci do jedzenia towarzyszą inne objawy wyglądające na kwasicę, koniecznie wezwij pogotowie!